• Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, bilgisayar programları kullanılarak var olan veya var olmayan  yerlerin 3 boyutlu olarak birleştirilmesi sonucunda elde edilen, kullanılan yardımcı teknolojik cihazlar ile gerçek bir alan içerisinde hareket ediyor hissi uyandıran duyma ve hareket  duyularına da hitap eden teknolojik  bir yazılımdır. Sanal gerçeklik için  bir gözlük veya gözlük  gibi kullanılabilen farklı cihazlar kullanılır. Bu gözlükler yardımı ile  eğitim, gözlem, test, güvenlik, sağlık ve eğlence gibi konularda yararlı faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanal gerçeklik sağlayan bir çok teknoloji ortaya çıkmış, tanımlı bir uzay içerisinde simülasyon, 360 derece gözlem, üretim teknolojileri testleri, 3 boyutlu sanal eğlence turları,  kapalı alan ve yükseklik korkusu gibi rahatsızlıkların tedavisi için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sanal gerçeklik, özellikle eğitim alanlarında uçak pilotlarına, helikopter pilotlarına, astronotlara, yerış aracı pilotlarına verilen eğitimlerde kullanılan, uçuş veya sürüş sırasında kokpiti ve çevreyi 360 derece görmesini sağlayan gözlükler olarak kullanılmaktadır. Bu sayede bir uçağı veya yarış aracını saatlerce işgal etmeden eğitimler verilmektedir.

Benzer şekilde sanaltur teknolojileri haline getirilmiş olan sanal gerçeklik, oturduğunuzu yerden bir müzeyi, camiyi, tarihi bir kiliseyi, tarihi önemi olan bir arenayı gözlük yardımı ile inceleyebiliyor ve 360 derece o alanın içindeymiş gibi gezinebiliyorsunuz. Bu sayede imkanınız olmadığı için gidemediğiniz tüm alanları oturduğunuz yerden gezebilirsiniz.

Üretim teknolojilerinde sanal gerçeklik, test aşamalarında hayati öneme sahip olur. Üretilmiş olan teknolojilerin gerçek hayatta kullanımlarının doğuracağı sonuçların test edilmesi sanal gereklik ile yapılmaktadır. Maliyet ve zaman avantajı kazandıran bu sistem ile üretilmiş teknolojinin eksik yanları ve güvenlik açıkları belirlenerek  eksiklikler ve açıklar kapatılmaktadır.

Günümüzde sanal eğlence turları sayesinde  artık oturduğunuz yerden dünyanın öbür ucundaki bir eğlenceye katılmanızı sağlıyor. Sanal gerçeklik ile yapılan bu eğlence turları   oldukça yaygın olduğundan özellikle eğlence sektörü alanında farklı alternatifler sunuyor.

Sanal Gerçeklik hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Sanal Gerçeklik hakkında yorum yaz