• Giyilebilir Teknolojinin Yaşantımızdaki Yeri

Giyilebilir teknoloji, hayatımıza son bir kaç yılda giren, gittikçe yayılan ve farklı teknolojiler ile vücudun her bölgesinden gelen bilgileri ve verileri belirli bir yere aktaran teknolojik giysilerdir. Genel olarak bileklik, saat,  ayakkabı, eldiven ve gözlük olarak kullanılan giyilebilir teknolojiler son yıllarda  elbise olarak üretilmiş ve performans testlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Giyilebilir teknolojiler, sporcular üzerinde performans artırıcı, rahat hareket imkanı sağlaması nedeniyle kullanılırken, sporculara ait  verilerin elde edilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.  Sporcular dışında hasta ve yaşlıların takibinin yapılması, hastalık verilerinin elde edilmesi ve hastanın kendi takibini kendisinin yapması için kullanılmaktadır. Kalp ritmi, tansiyon, ateş ölçümü gibi belirli ölçümlerin yapılması ve bu ölçümlerin belirlenen değerlerin üzerine çıkması durumunda acil müdahale yapılması gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Giyilebilir teknolojiler günümüzde oyun ve eğlence amaçlı olarak da kullanılmakta, oyun dünyasında 3 boyutlu oyunları birebir yaşayarak oynama imkanı sunmaktadır. Giydiğiniz oyun yeleği ve gözlüğü sayesinde oyunun içinde birebir oyunu yaşayarak oynayabiliyorsunuz. Gelecekte daha ileri seviyelerde  giyilebilir teknolojiler ile futbol maçı içinde bir oyuncu, araba yarışı içinde bir pilot veya  aksiyon oyunları içinde bir oyuncu olabileceksiniz. Bütün bunların yanında giyilebilir teknolojiler artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Güvenlik birimlerince kullanılan ve sürekli kayıt yapan, insan yüzü taraması yaparak suçluların karşılaştırmasını yapan, suç oluşması durumunda  daha hızlı koşma performansı gösteren  hız yelekleri gibi giyilebilir teknoloji ürünleri güvenlik birimlerince kullanılmaktadır.

 Giyilebilir teknoloji, gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişen, insanların ihtiyaçları ile yönü belirlenen ve kullanımı ile eksik yanları belirlenen bir teknolojidir. Bu nedenle insanlar giyilebilir teknolojileri kullandıkça yeni özellikler geliştirilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu gidişle gelecekte normal yaşantımızın tamamı giyilebilir teknoloji ürünleri ile karşılanacak.

Giyilebilir Teknolojinin Yaşantımızdaki Yeri hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Giyilebilir Teknolojinin Yaşantımızdaki Yeri hakkında yorum yaz