Artık günümüzde birçok kişi blog yazıyor. Kimileri bu işi zevk/hobi amacıyla kimileri ise para kazanıp geçimlerini sağlayabilmek için yapıyor. Ben ise sizlere bu yazımda popülerleşen bir meslek olan Blogger’lik hakkında yani iyi bir Blogger olma yolunda size fayda sağlayacak şeyler söyleyeceğim.

BLOGGER’LUK KILAVUZUNA BAŞLAYALIM:

-Blogunuzu ücretsiz bir alan adıyla açmayın. Yani blogunuzun URL’si “www.blogismi.blogspot.com.tr” veya “www.blogismi.wordpress.com.tr” şeklinde olmasın. Normal “com” veya “net” gibi tanınmış uzantılı domainlerin 1 yıllık ücreti ortalama 15-25 TL arasıdır. Tanınmış bir uzantı almak sitenizin isminin daha akılda kalıcılaşmasına ve daha markalaşmaya elverişli olmasına yol açacaktır.

-Blogunuz için güzel bir domain seçimi yapmalısınız. Eğer kişisel bir blog açacaksanız domaini fazla düşünmenize gerek yok” www.adinizsoyadiniz.com” şeklinde bir domain almanız yeterlidir. Eğer blogunuz genel bir blog olacaksa domaini düşünmenizde fayda var. :)

-Blogger mu? Wordpress mi? Eğer site işlerinden pek anlamıyorsanız başlangıçta Blogger’u tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü kullanımı gerçekten çok basit ve Blogger, Google’a ait bir şirket olduğundan dolayı Blogger altyapısıyla oluşturulmuş siteler Google dostu.

-Nasıl para kazanacağım? Blogunuzdan para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Ben size bu yazımızda en bilindik 3 yöntemi anlatacağım.

1) Sitenizde belirli yerleşim alanlarına reklam ekleyerek para kazanabilirsiniz. Bu para kazanma yöntemi için çeşitli firmalar vardır, fakat ben size Google’a ait olan AdSense’i öneririm.

2) Sitenizde tanıtım yazısı yayınlayarak da para kazanabilirsiniz. Türkiye’de çeşitli tanıtım yazısı satışı yapan firmalar bulunmakta. Bunlardan herhangi biriyle yazı başına belirli bir ücret ile anlaşıp para kazanabilirsiniz. Fakat sitenizde tanıtım yazısı yayınlarken dikkat etmeniz gereken 1 nokta var. Yayınlayacağınız tanıtım yazısında max. 3 adet link çıkışı bulunmalı. Eğer 3’ten fazla link çıkışı bulunursa sitenize zarar verebilir.

3) Backlink satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun açıklayacak pek bir şeyi yok :) Herhangi biriyle anlaşarak belirli bir kelime için sitenize o kelimeyi ekleyip o kelimeyi de müşterinizin belirlediği siteye yönlendirip para kazanabilirsiniz.

-Düzenli içerik girin. Sitenize girdiğiniz makaleleriniz belirli bir düzen üzerine kurulu olsun. Fakat sırf yazı gireceğim diye de acele edip güzel olmayan makaleler hazırlayıp siteyi makale yığınına çevirmeye de gerek yok. Güzel, kaliteli bir makale yazın. 10 günde 1 yazın.

-Yazarken dikkat etmeniz gerekenler: Makale yazdığınız zaman makalenizin gereksiz sözcüklerden arındırılmış olmasına ve alıntı olmamasına özen gösterin.

Başarılar…

İyi Bir Blogger Olmanın Altın Kuralları hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

İyi Bir Blogger Olmanın Altın Kuralları hakkında yorum yaz