Facebook’un artık sadece liselilere özel bir uygulaması var.

Lifestage adı verilen uygulama, geçtiğimiz Cuma günü App Store içerisinde yayınlandı. Facebook’un 19 yaşındaki çalışanı, Michael Sayman tarafından tasarlanan uygulama ilk bakışta Snapchat’e oldukça benzer bir yapıya sahip.

Snapchat’te Lifestage’de kullanıcılarına kameralarını açmasını ve yaramaz fotoğraflar çekmesini öğütlüyor. Fakat Lifestage’in benzerlerinden farkı tümüyle liselilere yönelik olması. Sınıf arkadaşlarının fotoğrafını görebilmek için liselilerin bir okulun sayfasına dahil olmaları gerekiyor. Ayrıca sistemde birisine doğrudan mesaj göndermek gibi bir seçenek de yok.

Liseyi bitirmesinin ardından iki yıl geçtikten sonra Facebook’da çalışmaya başlayan Sayman’a göre Lifestage, “Okulları içerisinde insanların birbirlerini daha iyi tanımaları ve kendilerini tanıtmaları için kurulmuş bir sosyal ağ”.

19 yaşındaki Facebook ürün yöneticisi Michael Sayman, Lifestage’i Z jenerasyonunun sosyal ağları ne şekilde kullandıklarını görmek için tasarlamış.

Facebook’un Business Insider’ın Sayman ile röportaj isteğini ret etmesinin ardından, Sayman kendi özel Facebook sayfasında Lifestage’in nasıl kullanılacağına ilişkin bir yazı yayınladı.

Sayman’a göre eskiden Facebook 2004 yılında ilk kurulduğunda sosyal ağ tümüyle “Ben kimim” den ibaretti. Bugünse, Facebook çok daha büyük bir şeye dönüştü. Günümüzde Facebook yine “Ben kimim” konseptine sahip fakat bu sefer aynı şey Z jenerasyonu için geçerli.

Lifestage katı bir şekilde liseliler için geliştirilmiş. Uygulamaya ilk girdiğinizde yaşınızı belirtmeniz gerekiyor. Eğer lise çağından büyükseniz bu durumda bir profil oluşturmanız ve gittiğiniz okulu eklemeniz söz konusu olmuyor.

Lifestage’de Snapchat içerisinde olmayan bir özellik de bulunuyor. Lifestage içerisinde herkes okul grubunun bir parçası olabiliyor ve paylaşılan her şeyi görme yetkisine sahip oluyor. Özel mesajlaşma söz konusu değil. Temel olarak Yik Yak ile Snapchat’in bir kombinasyonu olduğunu söylemek mümkün.

Facebook un Liselilere Özel Yeni Sosyal Ağı: Lifestage hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Facebook un Liselilere Özel Yeni Sosyal Ağı: Lifestage hakkında yorum yaz