• Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir?

Son zamanlarda hem Google hem Microsoft için tercih edilen otomatik senkronizasyon çok tercih edilmekte ve  bu iki firmaya ait bir hizmet kullanıldığında, yapılanların otomatik şekilde senkronize olması da varsayılarak kullanılmasına devam edilmektedir. Bu varsayım hemen hemen her hizmet için geçerlidir ancak Google Earth bu hizmetler arasında geçmiyor. Google Earth, kişisel hesap ile kullanılsa da herhangi bir cihazda kaydedilen yer işaretlerini diğer bir cihazda ve aynı hesap üzerinde görmek mümkün değil. Google Earth’ü birden çok bilgisayar içerisinde kullanan bireyler için problem yaratabilen bu duruma çözüm getirmek adına Google hiçbir işlem gerçekleştirmiyor. Ancak takip edilecek birkaç işlem ile bu sorunu kullanıcılar, kendileri de halledebilirler.

Google Earth içerisinde bir alanı, ''Yerlerim'' bölümüne eklemek adına bilinen iki farklı yol kullanılabilir durumda. Bunlardan birincisi için kaydedilmesi istenen nokta seçilmeli ve araç çubuğu üzerinde yer alan sarı toplu iğne simgesi tıklanmalıdır. İşaretlenen bölümün koordinatları ekranda görünecektir. Noktaya bir ad verdikten sonra, onaylayıp istenilen mekanı, yer işaretlerine eklemek mümkün. Yer işareti ekleyebilmek için diğer bir yöntem ise, pencerenin sol kısmında yer alan küçük butona tıklamaktır. Böylece araması yapılan mekanın direkt olarak yer işareti şeklinde, ''Yerlerim'' bölümüne eklenmesi gerçekleştirilir. İstenilen mekanları kaydetme işleminden sonra, aynı sekmeye sağ tıklanmalı ve ''Yeri Farklı Kaydet'' seçeneği ile .kml formatında kaydetme işlemi de tamamlanmalıdır.

Bu bölümden sonra ''Yerlerim.kml'' dosyasına her istendiğinde ulaşabilmek için, Google Drive ya da OneDrive gibi depolama servislerine yükleme yapılmalıdır. Yer işaretlerine farklı bir bilgisayardan girilmesi gerekirse, .kml dosyasını indirmek ve çift tıklayarak çalıştırmak mümkün olacaktır. Google Earth servisi, otomatik olacak şekilde yer imlerini kayıtlı tutacaktır.

Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir? hakkında yorum yaz