• SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılır?

Site açarken dikkat etmemiz gereken hususlardan biri de seçeceğimiz domainin SEO uyumlu olmasıdır. Çünkü seçeceğimiz bu domain ileride sitemizin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda çıkmamızı sağlar. Ben de bu yazımda sizlere nasıl SEO uyumlu domain alacağınızı anlatacağım.

1- Alan adının uzunluğu

Arama motorları domaininizin karakter uzunluğunu ve kelime sayısının fazla olmasını SEO açısından bir etken olarak değerlendirmemektedir. Fakat sitenizin, kullanıcılarınızın aklında kalması için alan adınızın 2 kelimeden ve max. 15 karakterden oluşması tercihimdir.

2- Anahtar kelime ve domain ilişkisi

Siteniz için seçeceğiniz domaininizde anahtar kelimenizin yer alması arama motorlarında sitenizin daha üst sıralara çıkmasında yardımcı olacaktır. Yani anahtar kelimenizin domaininizde yer alması sitenizi SEO açısından olumlu etkiler.

3- Domaininizde tire (-) tarzı ayraçlara yer vermeyin

Domaininizde tire (-) tarzı ayraçlara yer vermeniz sitenizin arama motorları tarafından "spam içerik üreten sayfa" olarak nitelendirilmesine sebep olabilir. Yani eğer domaininiz iki kelimeden oluşuyorsa kelime arasına tire (-) tarzı ayraçlar kullanmamanızda fayda var.

4- Önceden kullanılmış domainler

Eğer alacağınız domain önceden başkaları tarafından kullanılmışsa bu domainin çeşitli arama motorları tarafından ceza alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bu domain önceden cezalandırılmışsa başka bir domain almalısınız.

5- Türkçe karakter kullanımı

Sitenizin uluslararası olmasını ve domaininizin SEO uyumlu olmasını istiyorsanız domaininizde Türkçe karakter bulundurmamalısınız.

6- Alan adı uzantısı

Siteniz için seçeceğiniz domainin uzantısı arama motorları tarafından herhangi bir öneme sahip değildir. Yani bütün uzantılar arama motorları tarafından aynı öneme sahip.

SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılır? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılır? hakkında yorum yaz