• Apple, Avrupa Birliği’nden Ceza Aldı

Avrupa sınırları içerisinde yaptığı satışlar ile ilgili vergi ödemeleri için yetersiz bildirim nedeniyle Apple Avrupa Birliği tarafından cezalandırıldı. Avrupa Birliği'nden aldığı cezaya göre toplamda 19 milyar $ bir bedel ödemesi gerekecek. Üç yıl devam eden bir takip süreci sonucunda bu para cezasına karar verildi. Davanın tarafları olan Apple ve İrlanda Maliye Bakanlığı anlaşma sağlayamadı. Yakın zamanda bakanlığın Apple için sağladığı avantajlara rağmen artık anlaşılması imkansız hale geldi.

Bu kararın ülkenin iç işlerine karışılması olarak değerlendiren İrlanda Maliye Bakanı kararı temyize götürmek için harekete geçti. Olayın içeriğine bakacak olursak, Apple şirketi İrlanda içerisinde Apple Operations ve Apple Sales adındaki iki şirket ile organizasyonu devam ettirmekteydi. Oluşan bu durumlara göre ülkeler için sattığı ürünlerde şirketten her bir ürün içinvergi ödemesi yapılmaktaydı ancak Şirketin yeri başka bir ülke olsaydı vergi ödemeleri de başka şekilde gerçekleştirilecekti. İrlanda içerisinde geçerli olan yasalara bakıldığında eğer bir şirket ülkenin sınırları içinde bulunuyorsa ancak şirket yöneticisi başka bir ülkede yaşıyor ise kar için iki tarafta da kesinti olmaksızın ülke dışına alınması uygundur. Apple şirketi ise bu özellikten faydalanan firmalardan yalnızca bir tanesi olarak biliniyor. Diğer şirketler için de bu durum geçerli ancak yıl sayısı olarak Apple önde görünüyor.

Olayın sonucuna bakacak olursak, Apple gibi bir firma için bu ödeme oldukça yüksek bir miktar olarak kabul ediliyor. Yakın zamanda Apple şirketi ile Avrupa Birliği arasında bu olayın nasıl bir çözüme kavuşturulacağını da bekleyerek öğrenmek mümkün olacak. Miktar için itiraz kabul edilse bile, mahkemenin tamamen iptal edilmesi imkansız olarak kabul ediliyor. Yasalara göre alınacak kararlar hızla uygulanacaktır.

Apple, Avrupa Birliği’nden Ceza Aldı hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Apple, Avrupa Birliği’nden Ceza Aldı hakkında yorum yaz