• Tom Clancy

Sunucu yetersizliği, oyun sonu içeriğinin eksik­liği, güçsüz hikâye anlatımı gibi birçok sorunu kabul edebilirim söz konusu The Divisiorisa.Ama çıkışından aylar sonra bile hâlâ hatalarla boğu­şacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Diğer Ubisoft oyunlarına nazaran fazla sorun çıkarmadan çıkmasına rağmen oyuncuların keşfettiği hatalarla sonu gelmez bir problemler silsilesi başladı adeta. Ubisoft Massive oyunu yamaladıkça ortaya yenileri çıktı. Döngü yavaş yavaş sona ermeye başlıyor derken de Underground'un çıkış tarihi geliverdi.
Underground'un ortaya çıkış amacı (parayı bir ke­nara bırakırsak) aslında oldukça mantıklı. Ana oyunda hikâyeyi ve yan görevleri bitirdikten sonra aynı şeyleri sürekli ve sürekli tekrar etmek dışında yapacak her­hangi bir PvE içeriği kalmıyordu. Bu eksiklik Incursion ve High Value Target görevleriyle, çıkıştan bir müddet sonra giderilmeye çalışıldı. Mantık olarak güzel olsalar da doluluk anlamında oyunculara aç bırakmıştı bu ek­ler. Underground da bu boşluğu adam gibi doldurma amacıyla atılan bir adım, içeriğinden bahsedelim, siz de anlayacaksınız.

HER HARİTA TANIDIK AMA FARKLI

Adından da anlaşılabileceği üzere Underground'da ki oyun alanımız New York şehrinin alt tabakası. Yani, fiziksel olarak alt tabaka... Olayıysa basit: Terk edilmiş tünellerde dönüp dolaşıyor ve "kötü adam" temizliyoruz. Gene bir döngü gibi kokuyor değil mi? Ama eksikliği gidermek için yeni bir yöntemi var Underground'un: Rastgele üretilen haritalar. Ne uzunluktaki bir tünele girmek istediğimizi seçiyor, istersek oynanışı zorlaştıra­cak ve aynı seviyede kazanabileceğimiz tecrübe puanını da arttıracak zorlaştırıcıları belirliyoruz önce. Sonra tek başımıza ya da grup halinde rastgele üretilen tünellerde, rastgele verilen görevleri yerine getirmeye başlıyoruz. Eh, nihai amaç belli: Daha iyi ekipmanlar, daha güçlü silahlar vesaire... Bunlara ulaşmanın yoluysa klasik bir şekilde her düşmana şarjör dolusu kurşun yağdırmak. Underground bu konuda ilk saatlerde iyi de iş çıkartıyor. Aman aman bir farkı olmasa da değişik alanlarda verilen görevleri yerine getirirken aynı zamanda da daha iyi ekipman elde etmek oldukça keyifli. Fakat çeşitlilik bir müddet sonra yetersizleşiyor. Ekipman anlamında da son raddelere ulaşmaya başlayınca Underground'un olayı yavaştan bitmiş oluyor zaten.
"O zaman biz de gözümüzü diğer içeriklere çeviririz!" demek isterdim, ama maalesef elimizdeki içerikler he­men hemen bunlarla sınırlı. Multiplayer odaklı oyunların DLC'Ierinden çok fazla içerik bekleyen birisi olmasam da en azından bir iki hikâye görevi görmeyi isterdim. Yeni ya da daha iyi ekipman ve silahları almak için tünellerde koşturmak dışında sadece yeni bir Incursion sunuyor Underground. Aslında hakkını vermek gerek; öncekilere kıyasla oldukça da iyi bir Incursion olmuş Dragon's Nest, ancak boşluğu doldurabilme açısından tek başına yeterli değil.
    
Underground, The Division başında keyifli birkaç saat daha geçirtebilise de bundan daha fazlasını sunma konusunda başarısız, özellikle de istenen fiyatı göz önü­ne aldığımızda, içerik ve fiyatı oranlayınca ortada çok açgözlü bir yaklaşım olduğunu da rahatça söyleyebiliriz. Fakat The Divisioria karşı bir bağımlılığınız varsa, açıkla­namayan, elinizi ayağınızı titreten bir sevgi falan mesela, Underground bir süreliğine tatmin edecektir sizi.

Tom Clancy's The Division Underground hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Tom Clancy's The Division Underground hakkında yorum yaz