• Web Sitesi Tasarımı Neden Önemlidir?

Bilgisayar kullanımı zaman içerisinde bir çok değişime uğrayarak geliştirilen programlar sayesinde daha kullanışlı bilgi edinmede daha geniş yelpazede hizmet verebilme düzeyine getirilmiştir. Bu sayede en basit bilgisayar kullanıcısında profesyonel seviyede bilgisayar kullanıcısı ve programcıları ekran üzerindeki detaylar yardımıyla geniş alana yayılan internet sağlayıcılarından bilgi edinme hakkını kullanmaktadırlar. Buradan bizim sizlere aktaracağımız bilgisayar kullanımının yanında web dünyasında kendinize ait bir yer  bulabilmeniz için izlemeniz gereken basit yolları aktarmaktayız. Bu tür çalışmaları öncelikle araştırmacı bir yapıya sahip olan, sabır mekanizmasının dayanaklı  zaman içinde bıkkınlık göstermeyen bir çalışma sergileyen tarzda, zamanı iyi değerlendiren bilgisayar kullanıcılarının yapabildiği görülmektedir. Fakat belirteceğimiz noktaları atlamadan uygulayan en basit bilgisayar kullanıcıları da kendi web sitelerini oluşturmada başlangıç yapabileceklerdir. Bu tür çalışmalarda belli bir seviyeye geldikten sonra kullanıcılar web sitesi tasarım faaliyetinde de başarı elde edeceklerdir. 

     Web sitesi tasarım işlemine geçmeden önce web sitesinin ne işe yaradığını belirtmek gerekirse öncelik internet ortamımda görülebilmek için oluşturulan bir sayfa bir adres olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Web sitesi oluşturmak için en önemli unsur belirlenmiş bir konunun web dünyasında merak uyandıran, ilgi duyulan, ihtiyaç hissedilen tarzda hizmet alımı ihtiyacı duyulduğunda danışma merkezi olabilecek seviyede işlem görebilecek değerde olması gerekir. Çünkü oluşturulacak web sitesi internet kullanıcılarının ziyaretleri sayesinde süreklilik kazanacaktır. Bu açıdan bakıldığında oluşturulacak web sitesinin ziyaretçi odaklı bir konu belirleyerek ilk basamağı oluşturmak gerekir. Sahip olmak istediğiniz web sitesinde yapmak istedikleriniz ziyaretçilere aktarılma safhasında dikkat edilecek asıl önemli adımlar bulunmaktadır. Bunlar;  

 • Akıcı ve anlaşılır bir dil 
 • Dikkat çeken sayfa düzeni  
 • Arama motorlarına gerek kalmadan bulunabilen alan adı 
 • Ürün ve hizmet detaylarını  belirten başlıklar 
 • Menü sıralamaları 
 • Kendi hakkınızda açıklayıcı bilgiler  
 • İletişim araçları 
 • Ziyaretçilerin geri bildirim yapabilecekleri yorum kutucukları 
 • Ürün ve hizmetle ilgili görsellerin yer aldığı sayfalar  

Bütün bunlar önceden belirlenerek web sitesi oluşturulurken çok iyi bir yerleşim planı ortaya çıkararak ziyaretçilere almak istediklerini doyurucu bilgilerle vermek gerekmektedir.  

       Web sitesi tasarım işte bu noktada kendini göstermektedir. Çünkü kendi adınıza oluşturacağınız web sitesini tasarımı düzgün yapılmadığı takdirde siteyi ziyaret eden müşteriler aradıklarını bulamama gibi bir sorunla karşılaşacaklardır. Bu nedenle göz önünde bulundurulması gereken bir evin dekorasyonunu baz kabul ederek tasarım gerçekleştirilmelidir. Şöyle ki; yeni yerleşim kurulan bir evde mutfağı düşünelim. Eğer ki mutfağın ilk ortaya çıkarılması esnasında hayatı kolaylaştıracak faaliyetleri gerçekleştirmek için kullanılacak malzemeler için mutfak dolapları, giderler, musluklar, elektrik tesisatı dizayn edilmemişse bu mutfağı kullanacak olan kişilerin ellerinde olan elektronik cihazları, beyaz eşyaları, tencereleri, kaşık ve çatalları, bardakları koyacak yer olmayacağından sürekli kullanacağı malzemeler bir karmaşa içinde olacak aradığını bulamama gibi bir sorunla karşılaşacağından mutfakla olan ilişkisi bozulacak bir zaman sonra mutfak kullanım dışı kalacaktır. Web sitesinin de yerleşimi yani tasarımı bu şekil yapılırsa bir zaman gelir hiçbir ziyaretçi uğramaz web sitemiz amacına ulaşamaz. Bu yüzden yukarıda anlattığımız başlangıçta yapılması gereken araştırmalar yapılarak karar verme sürecinde ince detayları ile tek tek uygulamaya konulmalıdır. Biz sizlere burada web sitesinin oluşturulmasında tasarımın önemini ana hatlarıyla aktarmaya çalıştık.

Web Sitesi Tasarımı Neden Önemlidir? hakkında yorumlar

  Henüz Yorum Yok

Web Sitesi Tasarımı Neden Önemlidir? hakkında yorum yaz