• Blog Nedir ve Ne İşe Yarar?

Çoğumuz, özellikle çocukluk yıllarında günlük tutmak için bazı şeyler karalamışızdır. Her gün başımızdan geçen olayları veya o gün yaşadığımız farklı sayılabilecek durumları yazdığımız, eski bir defterimiz vardır mutlaka.
Size anılarınızı canlandırdığımın farkındayım; ama blog kavramını anlayabilmek için ilk olarak günlük veya anı kavramlarını bu şekilde hatırlamanızı istedim.
Blog; bir çeşit web sitesidir. Evet, her gün girdiğimiz web sitelerinin çeşitleri mevcuttur. Örnek olarak; haber sitesi, kişisel site veya kurumsal site verilebilir. İşte blogda bu web site çeşitlerinden biridir ven en özgürüdür. Nasıl?
Blog; blog sahibinin kendi isteği doğrultusunda gelişen bir web sitesidir. Bu kapsamda blogcular özgür bir web sitesine sahiptir. Tıpkı günlükler gibi, o gün ne hissederseniz o konuda yazılar yayımlayacağınız sitelerdir blog siteleri.
Bloglar, her gün olmasa da çoğunlukla kısa aralıklı yazılan ve yazarın duygu-düşünceleriyle kaleme aldığı, bir nevi deneme türünde yazılmış yazılardan oluşur.
Bu yazılar blog ziyaretçilerinin yorumlarıyla bütünleşir. Yani bir blog, sadece yazılan yazılarla kendisini ifade etmez ki zaten bu tür sitelere blog demenin bir anlamı da yoktur. Bloglarda, web site ziyaretçilerinin yorumları, blogun temel içeriğine katkı sağlar.
Blog içeriği, genellikle yazılış tarihine göre sıralanan yazılardan oluşur. Bu yazılar yayımlanırken; yazarın adı, yazılış tarihi ve konu hakkında bilgilerde mevcuttur.
Yazımızın başında, blog ile günlükleri birbirine benzetmiştik. Evet, bloglar ile günlükler birbirlerine çok benzer; ancak blogu, günlükten ayıran bazı konular vardır.
Bazı bloggerlar, tıpkı günlükler gibi bloglama yaparlar, yani web sayfasını bir günlük defteri gibi kullanırlar; lakin çoğu blog belirli bir konu üzerine yoğunlaşmıştır ve bu konu hakkında yazılar yayımlamaktadır. İşte bu kapsamda, günlükler ile bloglar birbirinden ayrılmaktadır.
Son olarak; bloglama faaliyetleri kapsamında, günümüzde başta Wordpress, Blogger, Tumblr vb. servisler mevcuttur.

Blog Nedir ve Ne İşe Yarar? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Blog Nedir ve Ne İşe Yarar? hakkında yorum yaz