• dijital-kutuphane-yayinda

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Samsung Electronics Türkiye işbirliğiyle yapılan Samsung Dijital Kütüphane yayına geçti. Dijital Kütüphane ile Ankara’daki Milli Kütüphane’nin kayıtlarında bulunan değerli eserlere ve güncel elektronik yayınlara dijital ortamda erişmek mümkün oluyor. Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’ye gelen ziyaretçiler, Dijital Kütüphane’ye ücretsiz olarak katılabilecekler. Kütüphane dışından erişime girmek isteyenler içinse Milli Kütüphane’ye küçük bir ücret karşılığında üye olmaları gerekiyor.

Dijital Kütüphane için Milli Kütüphane içerisinde 500.000 dolarlık bir yatırım yapıldı söylendi. Bu proje ile hatırı sayılır bir kültür mirasının uzmanların erişimine açılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Dijital Kütüphane için düzenlenen görkemli açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yun Soo Cho, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Samsung Türk Kamu Sektörü ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Erdem Erkul iştirak etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, açılışta yaptığı konuşmada yaşadığımız yüzyıla damgasını vuran teknolojik devrimin bilgi merkezlerine çok değişik boyutlar getirdiğine dikkati çekti. Sanal, dijital ve sayısal kütüphane gibi kavramların ön plana geldiğini belirten Avcı, bu durumun Türkiye’de de kütüphanelerin çağın gereksinimleri doğrultusunda donatılması ihtiyacını doğurduğunu sözlerine ekledi. Samsung ile birlikte yapılan işbirliği çerçevesinde Milli Kütüphane’ye sayısal bir kütüphane yapmaktan ötürü mutlu olduklarını sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm Bakanı, Milli Kütüphane’de içeriklerin dijital ortama taşınabilmesi için yoğun bir iş gücü sarf edildiğine dikkat çekti. Milli Kütüphane’nin diğer kütüphanelere liderlik etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen bakan, Samsung’un verdiği destekleri sayesinde en üst düzeyde donatılmış bir salona kavuşulduğunu söyledi.

Samsung Electronics Samsung Türk Kamu Sektörü ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Erdem Erkul ise firmasının teknoloji ve inovasyon tecrübelerini toplumsal değerler üreten projeler için kullandığını söyledi. Dijitalleşmenin Ülkemizin 2023 hedefleri için büyük önemine dikkat çeken Erkul, bu hedeflere kültür alanında büyük katkıda bulunmak istediklerini sözlerine ekledi. Erkul, bu proje ile Türk insanının milli değerlerine daha basit bir şekilde ulaşabileceğini belirtti ve projeye yardımlarının teknoloji ekseninde olduğunu söyledi. Samsung yöneticisi, bu projenin Oxford Üniversitesi Kütüphanesi ile aynı projenin bir benzeri olduğunu vurguladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Samsung Türkiye işbirliğiyle Dijital Kütüphane Yayına Geçti. hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Samsung Türkiye işbirliğiyle Dijital Kütüphane Yayına Geçti. hakkında yorum yaz