• Sitenizdeki Yazıların Etiketlenmesinde En Doğru Yol Hangisidir?

Sitenizde yayınlayacağınız her hangi bir yazıda etiket kullanımı doğal seo çalışması açısından son derece önemlidir. Şöyle ki bir yazı için belirlediğiniz anahtar kelimeler, mutlaka o yazınız ile doğrudan alakalı olmalı, ziyaretçiyi kandırma amaçlı olmamalıdır. Geçmişten günümüze kadar etiketlerin amacının dışında kullanımı en fazla yapılan hatalardan biridir. Yazılan yazıdaki anahtar kelimeler ya sayıca aşırı kullanılır ya da sadece seo düşünülerek yazı ile bağlantısı olmayan, yazının kalitesini düşüren anahtar kelimeler kullanılır. Aslına bakılırsa tamamen seo amaçlı yapılan bu iş, makalenin sırtına bıçak saplamaya benzer. Site sahiplerinin mutlaka bu hatalardan uzak durması gerekir.

 

Etiket kullanımın seo açısından göz ardı edilmemesi gereken iki önemli ayrıntısı vardır. Bunlar;

 

  1. Etiketler, yazı içerisinde en çok kullanılan kelimeler arasından seçilmelidir.
  2. Yazı içerisinde kullanılan etiket sayısı yazı uzunluğuna bağlı olarak ayarlanmaladır.

 

Yazıda sunulan bilgiler ile kullanılan anahtar kelime arasında senkronik bir bağ olmalı ve ziyaretçiyi sıkmamalıdır. Bunu yapmaya başaran bir editör veya site sahibi mutlaka çevresine göre gereken avantajı yakalayacaktır.

 

Etiket seçimi, genel tabirle yazıda ön plana çıkarılmak istenilen anahtar kelimelerdir. Ancak bazen öyle durumlar olur ki, öne çıkarmak istediğiniz anahtar kelimeyi yerince kullanmamış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bunun için mutlaka yazınızı testten geçirin. İnternette anahtar kelime kullanım oranınızı belirleyebileceğiniz bir çok site mevcuttur. Genellikle insanlar tag density aracını kullandıklarını söylese de, internette alternatif bir çok siteyi de kullabilirsiniz. Bu sayede makaledeki etiket uyuşmazlığının önüne geçerek, seo kalitesini kaybetmemiş olursunuz.

 

Yazıdaki etiketlerin kullanım oranı makalenin uzunluğuna göre değişir. Makalede anahtar kelime kullanımının çoğu yazar ve site sahibinin atladığı ufak bir püf noktası vardır. Makale uzunluğu artıkça kullanılan etiket sayısı düşürülmelidir. Yani her 100 kelimelik bir makalede 3 veya 4 etiket kullanımı (%3-%4) daha doğal bir durum ken 500 kelimelik bir makalede 15-20 etiket kullanımı oldukça fazladır. Google bir şeyleri gözüne sokmaya çalıştığımızı anlar. Bu nedenle kelime sayısı arttıkça etiket kullanım oranı da düşürülmelidir. Buna dikkat edildiği takdirde orantılı bir anahtar kelime kullanmış ve en önemlisi spam riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Yazıda anahtar kelime kullanım sıklığı genel olarak nasıl olmadır?

 

100 kelimelik bir makale için 3 veya 4 kez iken, 200 kelime için 6-8 değil, 5-6 civarında olmalı, eğer makale 300 kelime üzerinde ise için 9-12 arası değil de 7-8 civarında olmalı, yani kelime sayısı artıkça anahtar kelime kullanımı giderek azaltılmalıdır.

Burada bir dipnot olarak yazmak gereken bir husus vardır. Belirttiğim istatistikler tek sözcükten oluşan anahtar kelime olmalıdır. İki veya üç kelimeden oluşan anahtar kelimeler de oran biraz daha düşürülebilir.

 

Şimdi yukarıdaki yazının buraya kadar olan kısmını inceleyelim. Ortalama 400 kelimeye yakın bir makale oldu ve tek kelimede etiket (9 kez), iki kelimede anahtar kelime (7 kez) , üç kelimede anahtar kelime kullanımı(4 kez)'nı öne çıkarmak istedim. Makaleyi yüzdesel olarak test ederek yoğunluk düzeyini ve anahtar kelime uyumunu kontrol ettim. Makaledeki orantı tatmin ediciyse ve en önemlisi ziyaretçiye bir şeyler katıyorsa, artık makale yayınlanmaya hazır hale gelmiş demektir.

Sitenizdeki Yazıların Etiketlenmesinde En Doğru Yol Hangisidir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Sitenizdeki Yazıların Etiketlenmesinde En Doğru Yol Hangisidir? hakkında yorum yaz