• Google dan Ücretsiz Dört SEO Aracı ve SEO ya Katkısı

Google, her ne kadar Seo çalışmalarını sevmiyor gibi gözükse de, rekabeti artırmak için başlıca Seo araçlarını ücretsiz olarak kullanıcılarına sunar. Bu araçlar sayasensin artık Seo uzmanları daha nokta atışı çözümler bulabilmekte ve internet dünyasında kendisine hatrı sayılır yerler edinebilmektedir.

 

Google'ın sunduğu bu araçları genellikle anahtar kelime analizleri ve site içi Seo çalışmalı ile kullanabilmekteyiz. Google site dışı Seo konusunda daha ketum davranmaktadır.

 

Google kullanıcılarına Seo çalışmaları için sunmuş olduğu ücretsiz çalışmaları inceleyelim.

 

1- Google Webmaster Tools

Google tarafından tüm site sahiplerinin ücretsiz olarak faydalanabileceği başlıca yönetim aracıdır. Bu sayede kullanıcılar site içerisinde oluşan problemleri, kırık linkleri, anahtar kelimelerden gelen hit oranlarını, anahtar kelime sıralamalarını ve bunların tıklanma oranlarını ayrıntılı olarak sunabilen çok faydalı bir hizmetidir. Google Webmaster Tools kullanan site sahipleri sitelerine daha hızlı index aldırarak, özellikle güncel, son dakika bilgileri vb. makalelerden hızlı hitler almasını sağlamaktadır.

Seo'ya katkısı nedir?

Sitede meydana glen bir sorunda uyarı yapması, sitemap ve robot.txt uygulamarı sayesinde Google botlarını yön verebilmesi, hatta bu botlarının site sahibince çağırılabilmesi, kelime analizleri ile ilgili verilerin inceleme imkanının sulunması Seo açısından çok önemli bir durumdur. Rekabetin gerisine düşmek istemeyen her site sahibinin mutlaka ama mutlaka kullanması gereken bir araçtır.

 

2-Google Analytics

Siteye gelen ziyaretçiler hakkında çok fazla detaylı bilgi verebilen bir araçtır. Ziyaretçi sitenize nerden gelmiş, sitenizde ne kadar kalmış, siteyi üye olmuş mu, sitenizden ürün almış mı, arama motorlarından arama yaparak mı gelmiş, hangi anahtar kelimeden gelmiş, hemen çıkmış mı?... gibi bir çok sorulara cevap verir.

Seo'ya katkısı nedir?

Site sahibi açısından ziyaretçileri detaylı olarak tanıma imkanı sağlayan ve site içi ve dışı seo çalışmalarına bu doğrultuda yön verebilen mükemmel bir Google hizmetidir.

 

3- Google Keyword Tools

Türkçesiyle Google anahtar kelime aracı, sektöre giriş yapmadan önce hangi anahtar kelimelere yönelmeniz açısından yön gösterici bir araçtır. Kelimelerin ülkelere ve zamana göre aranma hacimleri, bunların rekabet oranlarını, kelime maliyetleri hakkında detaylı bilgiler verir.

Seo'ya katkısı nedir?

Seo çalışmalarının ana amacı, arama motoru sıralamasında ön sıralara çıkmaktır. Bu aracın en önemli özelliği, anahtar kelimenin aranma hacminin yanında rekabet oranını da göstermesidir. Rekabeti düşük ancak aranma hacmi yüksek olan kelimeler sıralamada yükselmek için önemli bir ayrıntıdır.

 

4-Google Trends

Google'nın gerek dünya üzerinde gerekse ülkemizde en güncel ve popüler aramalar listesini grafik şeklinde veren muhteşem bir uygulamasıdır.

Seo'ya katkısı nedir?

Website sahiplerine anlık olarak aranan kelimeler hakkında bilgiler vermesi nedeniyle, sitesine en hızlı güncel bilgiler girebilme ve aramalarda anlık olarak üst sıralara çıkma imkanı verir.

 

Google'ın ücretsiz olarak sunduğu bu bir çeşit seo araçlarını kullanmak siteniz için en uygun sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Iyi bir webmasterin kesinlikle bu araçları kullanması ve kendisini bu araçlar üzerinde sürekli geliştirmesi gerekir. Bu araçlar sayesinde site güncelliği artacak, aranma hacimlerinde daha uygun noktalara gelecek ve kazancını artıracaktır.

Bu araçları kullanmaya website sahipleri ise muhtelemen çok çalışsa bile istediği noktalara gelemeceyek, hatta ilerleyen dönemlerde bezginlik hissedecektir.

Google dan Ücretsiz Dört SEO Aracı ve SEO ya Katkısı hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Google dan Ücretsiz Dört SEO Aracı ve SEO ya Katkısı hakkında yorum yaz