• Artık Bu SEO Hatalarından Vazgeçin

Günümüzde bir web site sahibinin en fazla canını sıkan konulardan biri Seo çalışmalarıdır. Çünkü bir an önce yükselmek ister, Seo çalışmaları ise emek ve sabır gerektirir. Bu da aceleci bir çok webmasteri tabiri caizse canından bezdirir. Hatta bazı site sahipleri Google’ın kesinlikle kabul edilebilir görmediği Black Hat Seo çalışmalarına yönelir. Bunu Google mühendisleri fark ettiğinde ise, büyük hayallerle açılan site büyük itibar kaybeder.

Peki bu durumlara düşmemek için hangi Seo politikalarından uzak durmalıyız.

1-Siteniz Yeni İse Link Almakta Acele Etmeyin.

Eğer yeni bir site kurmuşsanız, öncelikle sitenizi özgün içerikler ile doldurun. Temeli zayıf, içerik bakımından yetersiz yeni kurulmuş bir siteye sürekli link alımı yapmak, Google’ın en sevmediği durumlardan biridir. Hele ki, anahtar kelimeniz üzerinden Footer link alımı yaptıysanız, Google tarafından her an ceza alma riskinizin bulunduğunu unutmayın.

2-Alt Sayfalarınıza Değer Verin

Sitenizin sadece ana sayfasına yüklenmeyin. Ana sayfa ile alt sayfalar arasında senkronik bir bağ olmalıdır. Belli bir konu hakkında ana sayfaya atacağınız makaleler ile alt sayfalara linkler gönderin. Bu sayede alt sayfalarınız ile sıkı ilişki kurarak, ziyaretçiyi sitenizde gezdirin. Uygun anahtar kelimeler arasında linkleme yaptığınız takdirde, anahtar kelimede yükselerek Seo açısından en doğru hamleyi yapmış olacaksınız.

3-Uzun ve Sıkıcı İçerik

Uzun içerikler Google’ın dikkatini çektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak sırf Google’ın gözüne girmek için uzun ve ziyaretçiyi sıkan içerikler yayınlamak, ziyaretçinin hızlı bir şekilde siteden uzaklaşmasını sağlar. Bu durumda siteniz arama motoru sorgulamalarında kendisine çok gerilerde yer edinir.

4-Anahtar Kelimelerin Yoğunluğu

Bir makalede anahtar kelimenin yoğunluğu Seo açısından çok önemlidir. Sırf sıralamada yükselmek için bir içerikte çok fazla anahtar kelime kullanmak, siteye yarardan çok zarar getirir. 100 kelimelik bir içerikte anahtar kelime yoğunlu %3-%4 arasında olmalı, içerik arttıkça bu oran düşürülmelidir.

5-Kopya İçerikler

Google’ın en sevmediği şeylerden birisi de kopya içeriktir. Hatta o kadar nefret eder ki, siteyi geri sıralara atmak bir yana, siteye ban yedirir. 5 tane kopya içerik yerine, 1 tane Orijinal içerik olsun sizin olsun.

6-Ağızdan Her Çıkan Seo Fikirleri

Bir çok site sahibini zor duruma düşüren problemlerden biridir. Bir çok forumlarda yanlış paylaşılan bilgiler, doğruluğu kanıtlanmadan uygulandığında sitenin ceza almasına neden olur.

7-Karışık URL Adresleri

Sade linkler, siteyi seven ziyaretçilerin kısa süre sonra tekrardan siteye gelmesini kolaylaştırır. Ancak uzun ve karmaşık url adreslerini unutan ziyaretçiler, isteseler de siteye dönüş yapamayacaklardır. Bu durumda site iyi yerlerde olmayı çok haketmiş bile olsa, sıralamada geride kalacaktır. Ne kadar Seo çalışması yaparsanız yapın, bu hata bütün çalışmanızı çöpe atabilir.


8-Sitenin Arama Motoru Araçlarına Kaydedilmemesi
Yandex Metrica ve Google Analytics gibi araçlara kaydeden site sahibi, ziyaretçi yapısını daha net görerek, sitesini şekillendirmesi mümkünken, kaydetmeyen site sahibi ziyaretçi yapısını çözümleyemeyecek olması nedeni ile sıkça Seo hatalarına ister istemez düşecektir.


9-Optimize Edilmemiş ve Özgün Olmayan Resimler
Google, aynı içerikler gibi görsellerde de özgünlük arar. Özgün olmayan ve optimize edilmemiş resimler, site açılış hızını büyük oranda düşürecek ve görsel aramalarda index almamasına neden olacaktır.


10-Düşünülmemiş Mobil Seo
Günümüzde artık yaygınlaşan mobil kullanım nedeni ile, bir çok ziyaretçiyi masabaşından kaldırmış ve mobil aramalara yönlendirilmiştir. Sitenin mobil uyumlu olmaması halinde artık bir çok faydalı site gündemden düşmüştür.


Sonuç olarak, en çok yapılan Seo hatalarının sabırsız davranış, güncel olamama ve taklitçilikten kaynaklandığını görmekteyiz. Google, kendisinin kandırılmaya çalışılmasından nefret eder ve bunu fark ettiği anda da cezayı verir. Sabırlı ve özgün olduğunuz sürece Google sizi sevecek ve mutlaka hakettiğiniz noktalara getirecektir.

Artık Bu SEO Hatalarından Vazgeçin hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Artık Bu SEO Hatalarından Vazgeçin hakkında yorum yaz