• SEO cu İçin Rakiplerine Fark Attıracak  Bir İpucu

SEO kavramı, zamana, sektöre, rekabete ve kullanıcı yapısına göre şekillenen ve sürekli güncellenen bir yapıdır. Yani Seo kavramını belli bir kalıba sokmak yanlış bir tutum tarzı olacaktır. Yani her sektöre, her kullanıcı yapısına, her rekabete farklı bir anahtar kelime çalışma planlaması yapmak gerekir. Tabi ki bunun için iyi bir analiz ve strateji oluşturulması gerekir.
    Bunu bir örnekle açıklayalım. 

     İki anahtar kelimemiz olsun;
    Samsung S7 özellikleri 
    Samsung S7 Fiyatı 


    Bu iki kelimeyi incelediğimiz zaman, anahtar kelimelerin aynı rekabet hacmi özelliklerine sahip olsa da, şöyle bir kullanıcı yapısına hitap eder. 
    Arama motorunda, Samsung S7 özellikleri arayan insanlar, teknik verilere ulaşmak isteyecektir. Dolayısıyla bu teknik verilerin 1. sıradan elde edeceği sonuçlar ile 50. sıradan elde edeceği sonuçlar çok yüksek ihtimalle aynı olacaktır. Bu da yapılan aramadan sonra kişinin birinci sıraya tıklayıp yeterli teknik bilgileri alması o kişi için yeterli olacaktır. Dolayısıyla özellik arayan, teknik veri arayan insanlar arama trafiğinin %90'ı ihtiyacını birinci sıradan görüp bir daha hiç dönmemecesine ayrılacaktır. 
    Ancak Samsung S7'nin fiyatını arayan insan, ürünün en uygun fiyatı bulmak veya en en güvenilir satış yapan siteyi bulmak isteyeceği için 5. veya 6.  sayfalara kadar gidebilecektir. Dolayısıyla burada arama yapılan kelime ile arama yapan insanların demografik yapısına veya arama özelliklerine göre SEO'nun yapısı da farklılık göstermektedir. 
    İlk örnekte arama trafiğinin %90'ını birinci sıradaki site çekerken, ikinci örnekte daha fazla gezinme olacağı imkanı için bu trafik 5. sayfalara kadar yayılabilecektir. Dolayısıyla SEO çalışmalarında da doğrudan ve sadece  anahtar kelimenin aranma ve rekabet hacmine bakılmadan kullanıcıların davranışlarına da bakılarak SEO stratejilerini oluşturmak gerekiyor. 

SEO cu İçin Rakiplerine Fark Attıracak Bir İpucu hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

SEO cu İçin Rakiplerine Fark Attıracak Bir İpucu hakkında yorum yaz