• Facebook tan Troll Önlemi

Sosyal medyanın troll sorunu bitmiyor. Bir nesil troll büyüyüp daha üst seviye trollüğe geçiş yaparken, alttan gelen yeni nesil de trollük müessesesinin dayanılmaz karşı konulmazlığına kapılıp kendini klavyeye kilitleyiveriyor.

Twitter'daki troll problemi nedeniyle Disney'in milyarlarca dolarlık satın alma teklifini masadan çektiğini kimse unutmuyor.

Facebook da, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sırasında, trollerin salladığı sahte haberler sebebiyle ABD seçimlerinde sonucu değiştirmekle itham ediliyor ve bu durum Facebook için çok büyük bir itibar kaybı anlamına geliyor.

Oluşan reaksiyonlar sonucunda Facebook'un reklam gelirlerinin bir kısmını kaybetme riski de bulunuyor. Aynı zamanda, Facebook bundan böyle eskisi gibi, dikkatle takip edilen, önemsenen bir yer olma özelliğini de kaybetme riskini yaşıyor.

Facebook şuan bu problemle baş edebilmek için, "yılanın başını küçükken ezmek" düsturuna sarılmış görünüyor.

Zuckerbeg, ailelerin çocuklarını sosyal âlemde daha basit ve sağlıklı takip edebilmesine yardım edebilmek için aileler Portalı adlı özel bir platform oluşturdu.

Portalın maksadı hem küçük çocukların sosyal âlemde zarar görmemesi için, hem de doğru olmayan davranışlar sergileyerek kendilerine zarar vermemeleri için aileleri "göreve" çağırmak.

Portal gerçekte ebeveynlere, sosyal medyanın nasıl kullanılacağını, Facebook'ta nasıl hesap açılacağını, çocuklarının sosyal âlem hareketlerini, üye olduğu grupları, başka hesaplarını nasıl bulabileceklerini anlatan bir rehber niteliği taşıyor.

Zuckerberg bu ayrıntılı çevrim içi rehber sayesinde, daha çok ebeveynin, sosyal medyada yaramazlık yapan çocuğun kulağını çekeceğini umuyor.

Facebook tan Troll Önlemi hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Facebook tan Troll Önlemi hakkında yorum yaz