• Bizi Takip Etmeyen Arama Motoru DuckDuckGo

Kişisel bilgilerimizin gizliliği bizler için her zaman önemli iken günümüzde kullandığımız bir çok servis bizim bu hassasiyetimizi deliyor. Kullandığımız arama motorları, bizlerin yaptığı aramaları varsayılan olarak kaydediyor ve bu bilgileri reklam ve anket firmaları gibi her kesim insana ürün sunan firmalara satıyor. Örneğin Google üzerinde bir ürün hakkında ufak bir arama yaptıktan dakikalar sonra girdiğimiz birçok sitede yerleştirilmiş reklamlar içerisinde o ürün ve benzerilerinin pazarlanmaya çalışıldığını farketmişizdir. Her ne kadar bu servislerin arama geçmişimizi kaydedip kaydetmemesi ve hali hazırda oluşmuş geçmişi silmesi için seçeneklerimiz olsa dahi servisin bizi hala izleyip izlemediğinden emin olamıyoruz. Bu noktada DuckDuckGo isimli arama motoru bizlere hizmetini sunuyor.

DuckDuckGo, bizleri hiçbir şekilde izlemediğini vurgulayan ve bünyesinde birçok özelliği barındıran kullanışlı bir arama motoru. Özellikle kişisel bilgilerin izlenmesi gibi birçok skandalın ardından Google’a rakip olarak tasarlanan arama motorunun popülaritesi ise her geçen gün artıyor. İşte bu kapsamda geçtiğimiz günlerde şirketin kurucusu ve CEO’su Gabriel Weinberg DuckDuckGo üzerinde ilk defa birgün içerisinde 14 milyondan fazla aramanın yapıldığını ve toplamda ise 10 milyar eşiğinin geçildiğini açıkladı. Verilen bu rakamlar rakip arama motorları ile kıyaslandığında düşük görülsede DuckDuckGo kullanımının ivmeli bir şekilde yükselişe geçtiği gerçeği ortada.

DuckDuckGo üzerinde yapılan aramaları Google ile kıyasladığımızda ise herhangi bir yetersizlik sezemiyoruz. Karşımıza gelen sonuçların bizi tatmin etmediğini düşündüğümüzde ise aramamızın başana “!g” yazarak Google’da listenen sonuçları görmemiz mümkün oluyor. Bang diye geçen bu özellikte Google harici birçok site üzerinden aramalar yapıp en doğru sonucu almamızda mümkün hale geliyor. Bu özellikte Google ya da diğer popüler arama motorları yerine DuckDuckGo’yu tercih ettiğimizde tamamen farklı sonuçlar görmeyeceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca DuckDuckGo üzerinde yaptığımız herhangi bir aramada YouTube sonucu listenir ve biz onu seçersek arama motoru bize doğrudan “YouTube (Google’a ait kendisi) videoları anonim olarak izlemenize izin vermez. Bu sebeple, videoları buradan izlemeniz YouTube/Google tarafından takip edilecek.” şeklinde bir uyarı mesajı vererek aramalarımızın ne zaman izleneceği hakkında bizleri bilgilendiriyor.

Bizi Takip Etmeyen Arama Motoru DuckDuckGo hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Bizi Takip Etmeyen Arama Motoru DuckDuckGo hakkında yorum yaz