• Google a Makale Beğendirmek

GOOGLE’ A NEDEN MAKALE BEĞENDİREMİYORUZ ?

Geçen bir makale yazarı arkadaşım sitemli şekilde “Google ’ye neden makale beğendiremiyoruz” diye bana suru sordu. Makalesinin yayınlandığı sitelerde ziyaretçilerinin artması beklenmiş fakat bir gelişme olmamış. Seo konusunda elinden gelen tüm cambazlığı yaptığını da vurgulayan arkadaşım. “Sence bunun nedeni nedir? ” diye bana sordu.

Bir müddet konuşmadan durdum. Sonra ona her nedense yanlış bir bilgi vermemek ve ümitlerini kırmamak adına “Bilmem. Olur böyle şeyler…” diyerek sorusunu geçiştirdim. Ona hiçbir cevap verememek ve bu konuda aciz kalmak hali beni bayağı sarsmıştı. Hal böyleyken hiç SEO dan haberimiz yokken bile makalelerimizin Google arama sonuçlarında ilk sıralarda listelendiğiniz görebiliyorduk. Şimdi değişen neydi peki? Acaba Google arama motoru algoritmaları seneler içinde yenilendi mi? Diye düşünmeye başlamaktan kendimi alamadım. Akşam eve döndüğümde hep yaptığım gibi bu sefer çay koymadım. Direk odama gidip üstümü değiştirmeden bilgisayarımı açtım.

Bir Noktayı Atlamış ve Fark Etmemişiz

Bir yandan üstümü çıkarırken bir yandan da makale konusunda nerede hata yaptığımızı ve neyi eksik bıraktığımızı kendi kendime sormaya başladım. Bu döngü beynimi kemirirken birden kendimi bilgisayarın başında Google de herhangi bir arama yaparken buldum. Elde ettiğim sonuçları karşılaştırdım. Gördüm ki Google arama motorunun SEO konusunda anahtar kelimelerin ötesinde de dikkat ettiği bir noktayı atlamış ve fark etmemişiz.  Yazdıklarımız ve ilk sırada listelenen makaleler arasında pek fark olmadığı söylense de çok ince ayrıntıları tespit ettim.

Can sıkıcı mekanik şeyler yazmışız

Maalesef biz mekanik makaleler yazmış adeta ruhsuz cesetler oluşturmuşuz. Canlılığı olmayan bu sözcüklerin bir araya gelmesinden cesetten farksız ve bir çöp yığınından farksız sonuçlar elde etmişiz. Övüne övüne bahsettiğimiz makaleler bir abaküsten ve bir matematik işleminden farksız can sıkıcı satırlarla dolu imiş. Tarafsız olarak döne döne makaleleri okudum. Okurken bana hiçbir haz vermedi. Can sıkıcı ayrıntılar ve bilgilerle dolu içi kitapların satırlarını andırıyorlardı adeta.

 

Okuyucuyu unutmuşuz

Anladım ki biz makale yazarken okuyucuyu unutmuşuz. Makalemizi Google’ nin okuyacağını varsayarak yazdığımızı fakr ettim. Evet, itiraf etmek gerekirse biz makaleleri yazarken okuyucuyu unutmuş ve onun ilgisini üzerimize yapay da olsa çekememişiz. Hem daha detaylı incelediğimde en çok okunan sayfaların içeriklerinin görsellerle güçlendirildiğini fark ettim. Aynen sevişen sevgililer gibi okuyucunun makale okurken doruklara ulaşması ve rahatlaması birlikte sağlanmış. Okuyucunun ilgisini canlı tutmak konusunda o kadar mahir davranılmış ki. Belki 100 kelimeden oluşmayan bir makale slayt resimler halinde 30 hatta 40 görsele kadar ziyaretçiler tarafından bıkıp usanmadan tıklanmış. Sayfanın elde ettiği reyting ve geliri tahmin bile edemiyorum. Arka plan reklamlarıyla kullanıcı hiç sıkılmadan makaleleri okuduğu ve fark etmeden site sahibine destek olduğu içeriklere şahit oldum.
 

Google dikkat çekici makaleleri seviyor ”

Ertesi gün arkadaşıma elde ettiğim tecrübeyi aktarmak için gittiğimde onu çok mutlu buldum.” Hayırdır dün mutsuz ve yazıların konusunda ümitsiz şekilde yakınmaktaydın? Şimdi ne oldu?  Buldun mu sıkıntının kaynağını” diye ona sordum. Sandım ki iyi bir gelişme olmuş ve makale konusunun haricinde onu sevindirecek bir olay olmuş ona seviniyor ve beklediği cevabı benden alacak. Durum hiç de öyle değildi. Tüm gecemi alan araştırmam neticesinde onu bilgilendirip mutlu edeceğimi sanırken bana “ biz matematikle edebiyatı birleştirip makale yazmışız dostum. Kendimizi kısıtlamış ve yadırganan içerik oluşturmuşuz” dedi. “ee dedim yani..?” “Dostum..” dedi. “ Google kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran yazarların makalelerini seviyor. Ben bunu şimdi daha iyi anladım” dedi. Dolayısıyla hayret içinde  bana diyecek bir şey bırakmayarak sorunumuzun çözümü konusunda benden daha hızlı davranmış oldu.

Evet gerçekten cevap Çünkü Google dikkat çekici makaleleri seviyor”  olacaktı. Sizce de öyle değil mi ?

Google a Makale Beğendirmek hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Google a Makale Beğendirmek hakkında yorum yaz