• Apple, İOS 11 İle Birlikte 32-bit Uygulamaları Bitirecek

 Apple ilk iPhone 5S'i piyasaya çıkardığından beri, yazılım geliştiricilerden uygulamalarını 64-bit uyumlu hale getirmeleri konusunda baskı yapıyordu. App Store üzerinden ulaşılabilen uygulamaların büyük kısmı zaman içinde 64-bitte uyumlu olarak değiştirildi. Ancak yapılan son araştırmalara göre, tüm uygulamalar 64-bit uyumlu değil. App Store üzerinden sunulan uygulamaların neredeyse 200.000 tanesi 32-bit olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu durum şimdilik kullanıcılar ve sunucular için bir sorun oluşturmasa da, iOS 11 ile birlikte bu uygulamalarında değişmesi beklenmekte. Apple mobil işletim sisteminin yeni sürümü ile 32-bit uygulamaları desteklemeyi bırakacak. Bu durumda yaklaşık 200.000 civarındaki uygulamanın çöpe gitmesi anlamına gelmekte. iOS 11’in Beta sürümünü kullanan kullanıcılara daha şimdiden uyumsuz uygulamalarla ilgili uyarı ekranları gelmekte. Eğer bu uygulamalardan birini kullanıyorsanız, gerekli önlemleri almanız gerekmekte. Bu yıl içerisinde piyasaya çıkacak iPhone modelleri kadar bu gelecek olan yeni iOS 11 de büyük bir merakla bekleniyor. Bu yeni işletim sisteminde nasıl yeniliklerin olacağı tam olarak bilinmese de neler olmayacağını biliyoruz.

Uzun zamandır güncellenmemiş olan yüzbinlerce uygulamanın iOS 11 ile birlikte tarih olacağı düşünülmekte. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi iOS 11 ile birlikte 64 bit uygulamalar artık bir zorunlukuk haline gelecek. Bundan önce 64 bit desteklemeyen uygulamalara engel koymayan ancak geçiş için belirli bir süre veren Apple’ın iOS 11 ile birlikte 64 bit uygulamaları zorunlu hale getirecek. iOS 10.3’ün beta sürümünde eski bir uygulama kullanılmaya çalışıldığında bu uygulamanın gelecek güncellemelerde çalışmayabileceği ifade edilerek iOS 11 işaret edilmişti. 

Belirtilenlere göre App Store’daki uygulamaların yaklaşık yüzde 92’si şuan güncel durumda. Ancak yüzde 8’lik bir dilimin eski sürüm olduğu ve 64 bit desteği sunmadığı belirtiliyor.

Apple, İOS 11 İle Birlikte 32-bit Uygulamaları Bitirecek hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Apple, İOS 11 İle Birlikte 32-bit Uygulamaları Bitirecek hakkında yorum yaz