• Samsung Kamerada Devrim Yaratacak ISOCELL Teknolojisini Tanıttı!

 

Samsung Kamerada Devrim Yaratacak ISOCELL Teknolojisini Tanıttı!

 

 

Şanghay’da düzenlenen ve bu yıl ikincisi olan MWC etkinliğinde Samsung, mobil fotoğrafçılık için çağ atlatacak yeni sensör teknolojisini tanıttı. İşte ISOCELL sensörleri hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Bu lens teknolojileri Samsung’un bundan sonraki bütün amiral gemilerinde yer alacağını belirtelim. Bu yeni teknoloji kendine has teknik özellikleri ile ön plana çıkarken, ISOCELL’in Bright, Fast, Slim ve Dual olmak üzere 4 farklı çeşidi bulunuyor. Bu seçeneklerden ikincisi ise Galaxy Note 8 cihazında kullanılacak. Samsung’un sunduğu bu teknolojiye daha yakından bakalım.

ISOCELL Nedir?

ISOCELL kamera sensörleri, diğer üreticiler tarafından üretilen daha olan genel arka ve ön yan aydınlatmalı sensörlerle karşılaştırdığımızda, alışılmadık bir tasarım ve düzen kullanılarak üretilen Samsung markasıdır. Bu tasarım, ışık yakalama açısından bir takım iyileştirmelere sahip Alan Derinliği İzolasyonlu (F-DTI) ve Dikey Aktarım Kapısı (VTG) ile Arka Planda Aydınlatılmış 3D Piksel teknolojisi üzerine kurulmuştur. ISOCELL Galaxy S5’de bir kez denendi, fakat sonraki cihazlarda kullanılmadı. Sonuç olarak bu teknoloji temel anlamda, telefon kameralarındaki bulanıklık, kumlanma, aydınlık, ışık, alan derinliği, renk gibi olguların iyileştirilmesi için oluşturuldu.

Dual:

Geçtiğimiz yıl içerisinde bir çok akıllı telefon üreticisinin çift kameraya geçti ve Samsung'un artık katılmaya yetecek kadar güvenilir bir duruşu var. ISOCELL Dual, Samsung'un tek renkli +RGB sensör yapılandırması olarak uyguladı ve Huawei'nin çift kamera akıllı telefonlarında oldukça başarılı bir şekilde kullanıldı. Qualcomm tarafından Clear Sight markası altında benzer bir teknoloji de tanıtıldı.

Bright:

Samsung, Bright sensör serisinin "düşük ışıklı ortamlarda yüksek renk doğruluğu ve düşük gürültülü parlak ve keskin görüntüler" sunacak şekilde tasarladığını söylüyor. Bu aralık hakkında çok fazla bilgi vermiyor. fakat çift kameralı cihazlar haricinde çıkacak yeni telefonların birçoğunda Bright teknolojisi olacaktır. 

 Fast:

Şirket, etkileyici Dual Pixel otofokus (PDAF) teknolojisini geçen yıl Galaxy S7 için piyasaya sundu ve bu teknolojiyi üst düzey kamera modüllerine entegre etmeye devam ediyor. Eski kontrast görüntü analizinin aksine PDAF, nesnenin uzaklığını belirlemek için sensörün piksellerine farklı noktalarda vuran ışık değerlerini kullanıyor, ancak bu sensör için ek donanım gerekiyor.

Slim:

Samsung'un yeni cihazlarda kamera çıkıntılarını yok etmek için geliştirdiği ince sensörlerdir. Açıkça söylemek gerekirse iyi çekim yapan bütün kameraların, cihazların arka yüzeyinde çıkıntı yapması epey can sıkıcı. Bu teknoloji ise bize daha ince telefonlarda çok daha üst düzey çekimler yapmamız için fırsat verecek. 

 

Sonuç olarak ISOCELL teknolojisi Samsung için yeni bir girişim değil. Firma son 5 yıldır çıkardığı amiral gemilerinde bu teknolojileri denemeye çalıştı ve gün geçtikçe de iyileştirdi. Bir tüketici olarak şaşırmamanızda fayda var: Günümüzde aldığımız hemen hemen her ürün deneysel özellikler barındırırlar. Artık Samsung yeni sensör teknolojilerini ISOCELL çatısı altında kullandı ve bu, bizlere kesinlikle çok iyi yansıyacak.

Samsung Kamerada Devrim Yaratacak ISOCELL Teknolojisini Tanıttı! hakkında yorumlar

  • Battal | 10:45:27 | 31/Temmuz/2017 |

    Samsung tan nefret ediyorum.

Samsung Kamerada Devrim Yaratacak ISOCELL Teknolojisini Tanıttı! hakkında yorum yaz