• Apple Kendi OLED Teknolojisini mi Üretecek!

 Apple Kendi OLED Teknolojisini mi Üretecek!

 

Apple ekranlarında kullandığı OLED teknolojisiyle Samsung’a bir bağımlılığı söz konusu Apple bu bağımlılığı sona erdirmek uğraşında. Dev Şirket, OLED panel stoklarını elinde tutan Samsung'dan kopma konusunda nasıl bir hamle yapmayı planlıyor?

Yeni çıkacak olan iPhone 8 ya da iPhone Pro gibi adlarla anılan yeni nesil Apple amiral gemisinin 5.8 inç bir OLED ekran ile gelmesi muhtemel. Apple’ın kullandığı bu ekranların tedarikçisi ise, bir çok telefon üreten firmaya akıllı telefon boyutlarındaki OLED panelleri üreten Samsun. Öte yandan ortaya atılan iddialar ise, Apple’ın telefonlarında ki kritik iPhone bileşeninin temininde Samsung’a bağlı kalmaktan kurtulmak istediğini söylüyor.

Apple kendi OLED Teknolojisini üreterek Samsung’dan kopacak

Son yayılan haberlere göre, Apple OLED panel üretmek için kullanılan kimyasal buhar biriktirme (CVD) makineleri aldı ve bu makinelerle Tayvan’da sadece OLED ekran teknolojilerinin Ar-Ge’si için bir de tesis kurduğu yönünde. Apple’ın amacı bu sayede OLED tedarik zincirini sadece Samsung’a bağlı olmanın ötesine taşımak, Apple akıllı telefon pazarındaki önemli rakibinden de biraz daha kendisini uzaklaştırmış olacak. Apple’ın kendi teknolojisinin üretimini yine Foxconn veya Pegatron gibi Çin merkezli fabrikalara lisans veya kiralama yoluyla yaptıracağı tahmin ediliyor.

OLED panel üretmek için gereken CVD makinelerini öyle kolayca almak da pek mümkün değil. Bu makinelerin çıkışında hakim konumdaki olan şirket Japon merkezli Canon Tokki ve bu şirketin kapasitesinin çoğunu Samsung Display’e yönlendirdiği ifade ediliyor. Yani Apple’ın OLED panel üretimini yüksek tutmak için edindiği CVD makinelerini daha fazla üreticinin kullanmasına izin vermesi gerekebilir.

Aynı zamanda Apple tarafından Samsung’a iki yıllık dönem için en az 160 milyon OLED iPhone paneli siparişi verdiği tahmin ediliyor. Bu anlamda Apple’ın iPhone 9’a kadar OLED işini çözmesi gerekiyor. Ayrıca, şirketin gelecekte daha fazla OLED panele sahip cihazı piyasaya sürmesi de mümkün olacak. Tabi ki bunun için tedarik işini kökten çözmesi gerekmekte.

Apple Kendi OLED Teknolojisini mi Üretecek! hakkında yorumlar

  • Hüseyin | 11:33:15 | 31/Temmuz/2017 |

    apple sonunda kendi ayaklarının üstünde duracak

Apple Kendi OLED Teknolojisini mi Üretecek! hakkında yorum yaz