MIT Duyguları Okuyan Cihaz Geliştirdi!

MIT Duyguları Okuyan Cihaz Geliştirdi!

Admin    16 kez okundu

             MIT Duyguları Okuyan Cihaz Geliştirdi!

MIT’de görevli araştırmacılar EQ-Radyo teknolojisini kullanarak kişinin mutlu, üzgün, öfkeli veya heyecanlı olup olmadığını saptaya biliyorlar. Bu yeni teknoloji, duygularımızı okuyabiliyor!

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) görevli bir araştırma ekibi, kablosuz sinyalleri kullanarak bir kişinin mutlu, üzgün, öfkeli veya heyecanlı olup olmadığını tespit etmeyi başardılar. Geliştirilen yeni EQ-Radyo Teknolojisi eğlenceden tıp sektörüne kadar çok geniş bir alanda kullanılabilecek.

 

EQ-Radyo  teknolojisinin çalışma mantığı?

Göğüs bantları, EKG monitörleri bir kişinin duygularını tespit etmek için kullanılabilecek birkaç yöntemde cihaz bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler çoğunlukla pek güvenilir olarak kabul edilmektedir.

EQ-Radyo teknolojisi, kablosuz sinyalleri, hedef olarak belirlenen kişinin vücuduna iletiyor. Dalga biçimleri sıçramalar yaparak cihaza geri dönüyor. Algoritmalar ile donatılan EQ-Radyo teknolojisi, yansıyan sinyalleri kalp atışlarına bölüyor. Cihaz daha sonra, duygusal durumu tahmin etmek için kalp atışı aralıklarındaki değişimi inceliyor.

Bir kişinin yansıtılan sinyallerinin düşük uyarılma ve negatif etkiye karşılık gelmesi durumunda üzüntülü olduğu varsayılıyor. Eğer yüksek uyarılma ve olumlu etki aralığına karşılık geliyorsa, heyecanlı olarak varsayılıyor.

Araştırma ekibine göre EQ-Radyo teknolojisi eğlence, tüketici davranışlarını inceleme ve sağlık sektörlerinde kullanılabilir. Örneğin, reklam ajansları gerçek zamanlı olarak izleyici reaksiyonlarını test etmek için kablosuz sinyalleri kullanabilirler. Akıllı ev teknolojileri, kişinin duygularına göre ısıtma sistemi gibi belirli özellikleri tetiklemek için EQ-Radyo cihazı ile donatılabilir.

MIT Duyguları Okuyan Cihaz Geliştirdi!

hakkında yorumlar

Henüz Yorum Yok
MIT Duyguları Okuyan Cihaz Geliştirdi!

hakkında yorum yaz

Gönder

Haberiniz Olsun Listesi

Xiaomi telefonların OLED Ekranlarını Samsung Üretecek!

Xiaomi telefonların OLED Ekranlarını Samsung Üretecek!

Xiaomi telefonların OLED Ekranlarını Samsung Üretecek! Son yıllarda Çin'in parlayan yıldızı olarak anılan Xiaomi'nin yeni akıllı telefonları ile ilgili oldukça ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Bu bilgi Xiaomi ile Samsung...

Nokia 100 TL’den Ucuza İki Yeni Telefonunu Tanıttı!

Nokia 100 TL’den Ucuza İki Yeni Telefonunu Tanıttı!

Nokia 100 TL'den Ucuza İki Yeni Telefonunu Tanıttı! Teknoloji devi Nokia, ilk defa 2013 ve 2014 yılında duyurduğu iki telefonunu yeni versiyonlarıyla yeniden tanıttı. Finli şirket HMD Global, bugün Nokia'nın...

Gangnam Style Koltuğu Kaptırdı!

Gangnam Style Koltuğu Kaptırdı!

Gangnam Style Koltuğu Kaptırdı! Son 5 senenin çok izlenilen YouTube videosu unvanını elinde tutan Gangnam Style, liderlik koltuğunu başka bir müzik videosuna kaptırdı. YouTube dünyası ilk kurulduğu günden bu yana birçok...